Aktualności Geodezyjne

Z powodu nadmiaru pracy nie mam czasu często pisać, jednak zebrałem ostatnio trochę aktualności i nowości z zakresu geodezji o których chciałbym się z Państwem podzielić. Są to rzeczy naprawdę ciekawe! Dowiecie się o projekcie wirtualnego skansenu wraków, o wyzwolonych danych przestrzennych Warszawy i o możliwości zapisu na konferencję o GIS (bardzo ważne!).

1. Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma dofinansować nowe przedsięwzięcie na kwotę 119 tys. zł. Całość ma zająć dwa lata, a celem przedsięwzięcia będzie wykonanie fotogrametrycznej, trójwymiarowej dokumentacji wraków w Zatoce Gdańskiej. Całość ma zostać później zaprezentowana na stronie internetowej. Brzmi naprawdę ciekawie i osobiście już nie mogę się tego doczekać!

Projekt ma dodatkowo wykorzystywać innowacyjną metodę dokumentacji podwodnej. Każdy obiekt będzie miał kilka tysięcy fotogramów, żeby później komputer mógł z tego zrobić szczegółowy model trójwymiarowy. Bardzo ważne, z czego jestem dumny, jest to, że jesteśmy światowymi pionierami tej metody, obok uczonych z Uniwersytetu w Teksasie w USA.

Przedsięwzięciem kieruje archeolog podwodny Tomasz Bednarz, któremu osobiście bardzo gratuluję i kibicuję!

2. Dane przestrzenne Warszawy dostępne

„Dane po warszawsku” ruszają – ratusz ogłosił rozpoczęcie tego projektu. Uruchomiono wraz z nią platformę, która udostępnia otwarte dane publiczne. Jest także ogłoszony konkurs na napisanie aplikacji, która będzie te zasoby wykorzystywać i udostępniać wszystkim zainteresowanym. Całość o konkursie do przeczytania na http://api.um.warszawa.pl/, tam także te mapki itp. Zapraszam, naprawdę bardzo ciekawa akcja!

3. Konferencja o GIS w gospodarce przestrzennej

Od 1 marca można się już rejestrować na zbliżającą się konferencję o GIS w gospodarce przestrzennej. Cała konferencja odbędzie się w dniach 7-8 maja w SGGW w Warszawie. Ważne – konferencja jest bezpłatna, dlatego tym bardziej zachęcam wszystkich do rejestracji, ponieważ jest to warunek konieczny do wzięcia udziału w tej konferencji. Rejestrować się można na oficjalnej stronie – http://gis.gp.sggw.pl/

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Aktualności Geodezyjne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s